Czy łóżko ma znaczenie przy doborze materaca?
Pamiętajmy o tym, że łóżko jest tak naprawdę obudową tego, na czym śpimy, czyli materaca na stelażu z listwami sprężynującymi. Istotne są jednak pewne techniczne uwarunkowania, związane z łóżkiem:
- czy są listwy boczne, potrzebne do właściwego podparcia stelaża (jeśli są poprzeczne, to wówczas będą problemy z wystającym silnikiem stelaża elektrycznego)?
- jak głęboko są zamocowane listwy - może wystąpić problem wystawania lub wpadania materaca w ramę łóżka, zbyt wysokiego lub zbyt niskiego łóżka (optymalna wysokość łóżka to 40 - 50 cm)?
- czy po środku jest listwa z regulowaną nóżką?
- wymiary otworu łóżka - standardowe czy nietypowe?
- czy powietrze będzie miało dostęp do materaca od spodu w celu zapewnienia prawidłowej wentylacji?
Co to są stelaże z listwami sprężynującymi i dlaczego są takie ważne?
Według lekarzy specjalistów najlepszym kompletem do spania jest stelaż z ułożonym na nim materacem. Znaczną ulgę nogom, zmęczonym całodzienną pracą, przynosi takie ułożenie ciała, przy którym są one nieco uniesione (KF). Podczas całego dnia w żyłach nóg gromadzi się nadmiar krwi, a odpowiednie ułożenie ciała powoduje łagodny jej odpływ. Jeśli ponadto stelaż umożliwia podniesienie części podtrzymującej podudzia (M), to stawy stóp kolan całkowicie się odprężają. Warto wić pomyśleć o dobrym stelażu z wygodnym materacem, na którym nogi zaznają relaksu. Stelaże umożliwiają również swobodny dostęp powietrza do materaców od spodu, zapewniając ich właściwą wentylację oraz wydłużają ich okres użytkowania.
Co to znaczy wentylacja materaca?
Wentylacja czyli swobodny obieg powietrza odgrywa bardzo istotną rolę podczas użytkowania materaca, pozwala bowiem na odprowadzenie gromadzonej wilgoci i zapobiega powstawaniu pleśni w materacu. Ilość potu, która wsiąka w materac podczas snu jest na tyle duża, że materac pozbawiony dostępu powietrza (np. od spodu, podczas użytkowania na podłodze) nie jest w stanie tej wilgoci odparować. Warto też pamiętać o regularnym odwracaniu materaca, co nie tylko wydłuży okres jego użytkowania, ale tez pomoże w jego wentylacji i w utrzymaniu higieny.
Czy materac można użytkować bezpośrednio na podłodze?
W związku z koniecznością zapewnienia właściwej wentylacji od spodu, materac nie powinien być użytkowany bezpośrednio na podłodze. Jest to również ważne ze względów zdrowotnych - aby uniknąć wdychania warstw kurzu i roztoczy znajdujących się w warstwie powietrza przy podłodze. Jeśli jednak musimy to zrobić, to polecamy zakupić również stelaż z listwami sprężynującymi, który zapewni chociaż minimalny dostęp powietrza od spodu.
Jakie powinno być podłoże pod materac?
Najgorsze dwa rodzaje podłoża dla materaca to płyta wiórowa bez otworów lub dawnego typu stelaż siatkowo-sprężynowy, uginający się jak hamak. Przy płycie wiórowej z otworami lub bez na pewno NIE można stosować materaców ?pełnych": lateks, Bultex lub pianka.
Najlepsze będą wówczas tradycyjne materace ?bonnellowe". Natomiast stelaż siatkowo-sprężynowy, o ile nie jest dodatkowo usztywniony - nie nadaje się jako podkład pod materace. Lepsze od płyty - sztywne listwy. Jeśli odległości pomiędzy listwami są zbyt duże, wówczas nie powinno się stosować materaców kieszonkowych, lateksowych i Bultex, wtedy również najlepiej kupić tradycyjne ?bonnellowe".
Najlepszy sposób podparcia materaca to stelaże z listwami sprężynującymi (lub podobne), z tym, że do materaców kieszonkowych, lateksowych i Bultex wskazane są stelaże z większą ilością listew: np. POWER42
Przejdź do strony głównej